Balıkesir'de Türkiye'nin ilk Dalış Köyü hizmete girmeye hazırlanıyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gömeç ilçesinde inşa ettiği Türkiye'nin ilk Dalış Köyü projesinde sona yaklaşıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, proje alanındaki çalışmaları yerinde inceleyerek, açılış için geri sayımın başladığını duyurdu.

Balıkesir'de Türkiye'nin ilk Dalış Köyü hizmete girmeye hazırlanıyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sahillerinde çok sayıda mavi bayrağın dalgalandığı, her yıl binlerce turisti ağırlayan Balıkesir’i dalış turizmi için cazibe merkezi haline getirecek proje ve yatırımları hayata geçiriyor.

 Deniz ve güneş turizmi denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan, aynı zamanda dünyanın eşsiz güzellikteki dalış noktalarına ev sahipliği yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen “Gömeç Dalış Köyü”nün açılışı için geri sayım başladı. 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, geçtiğimiz yıl Ekim ayında açılışı yapılan Balıkesir’in değerleri ile mitolojik kahramanların sergilendiği “Su Altı Heykel Galerisi”ni de kapsayan Dalış Köyü’ndeki çalışmaları inceledi. Başkan Yılmaz’a Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam eşlik etti.

Dalış Köyü projesi, Su Altı Akademisi'nin yanı sıra sportif dalışlar, kurumsal dalışlar, bilimsel dalışlar, engelli dalışları, teknik dalışlar ve arama kurtarma eğitimleri gibi çeşitli dalış eğitimleri sunacak. Engelli dostu altyapısıyla dikkat çeken tesis, tüm dalıcı eğitim seviyelerinde uluslararası sertifika alma imkanı sağlayacak.

Proje kapsamında inşa edilen Dalış Köyü, 400 metrelik halk plajı, 9 bin metrekarelik çadır kamp alanı, dinlenme alanları, sosyal donatı alanları ve restoran gibi çeşitli tesisleri içeriyor. Çalışmalar, Gömeç Belediyesi ile işbirliği içinde sürdürülüyor.

Tatil sezonu uzayacak
Karağaç’ta, yapımı tamamlanan Eğitim Birimi’nde incelemeler yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, hedeflerinin turizmi 12 aya yaymak olduğunu vurgulayarak, “Biz şehrimize aşığız. Şehrimizi tüm değerleriyle dünyaya tanıtmayı ve ekonomisini güçlendirmeyi istiyoruz. Balıkesir’imizin her ilçesi, kendine özgü değerleriyle ön plana çıkabilecek, marka olabilecek bir potansiyele sahip. Şehrimizin her ilçesine ayrı bir fonksiyon vermek istiyoruz. Gömeç’te tatil sezonunu uzatmayı hedefliyoruz” dedi.

Şehir ekonomisine değer katacak
Dalış Köyü’nün Gömeç’in ekonomisi için de oldukça kıymetli bir yatırım olduğunu belirten Başkan Yücel Yılmaz, “İlçeye çok değer katacağına inandığımız Dalış Köyü’nü Türkiye’nin hizmetine açıyoruz. İddia ediyorum; Türkiye’nin en güzeli. Dünyada da fonksiyonları açısından en önemli dalış merkezlerinden biri olacak. Dalış Köyü Gömeç’e hem de Balıkesir’e çok değer katacak. Tüm Türkiye’deki itfaiyecilerin hem eğitiminden tutun dalış ile ilgili çalışmalar yapmak isteyenlere eğitimlerin verileceği bir yer.  Tam donanımlı, uluslararası standartlarda bir yer yaptık” açıklamasında bulundu.

Balıkesir’in Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Başkan Yücel Yılmaz, tüm ilçeleri turizm açısından birbirine entegre eden adımları attıklarını belirtti. Yılmaz, “Buraya dalış yapmak için gelecek misafir, Havran’a gidip Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Seyit Onbaşı ile görüştüğü müzeyi gezecek, orada tarihi yağ fabrikalarını ziyaret edecek. Ayvalık’a geçip balık yiyecek, merkezde alışveriş yapacak, Bigadiç’te güvecin tadına bakacak, İvrindi’den kuzusunu alacak, cam seyir terasına gidecek. Mekik gibi bunun alt yapısını dokuyoruz. Hepsini beraber planlıyoruz” dedi.

 

  Hibya Haber Ajansı